Agrotechnika

Dobór stanowiska

Do uprawy buraka cukrowego nadają się gleby określone wg kategorii agronomicznej jako ciężkie i średnie, o  minimum średniej zawartości próchnicy, wykazujące dobry stan kultury. Zasobność takich gleb w składniki pokarmowe powinna być conajmniej średnia, a pH powinno mieścić się w przedziale 6,0 - 7,5. Gleba powinna się charakteryzować wyrównaną powierzchnią i uregulowanymi stosunkami wodno - powietrznymi. Buraki powinny być uprawiane na tym samym stanowisku nie częściej niż co 4 lata. Najlepszym przedplonem dla buraka są rośliny strączkowe (groch, bobik), zboża (pszenica, pszenżyto), a także międzyplon ścierniskowy. Buraków nie należy natomiast uprawiać po sobie, po rzepaku, lucernie, koniczynie z trawami.

Duże wymagania buraka cukrowego w stosunku do gleby i stanowiska wynikają przede wszystkim z małej masy i ilości nasion wysiewanych na jednostkę powierzchni a zatem dużej wrażliwości siewek na niekorzystne czynniki środowiska glebowego. Wytworzenie wyjątkowowo dużej masy z jednostki powierzchni  sprawia iż burak wykazuje zatem duże zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Wobec takich wymagań buraka, żaden z czynników wywierający wpływ na agronomiczne właściwości gleby i jej produkcyjność nie może być obojętny i musi być brany pod uwagę przez rolnika.

 

dobor-stanowiskadobor-stanowiska1-jpg

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności