Agrotechnika

Jesienne

Przygotowanie stanowiska

Chcąc szybko i sprawnie  przeprowadzić siew buraków wiosną, konieczne jest odpowiednie jesienne przygotowanie stanowiska.
Należy je zacząć od pobrania próbek glebowych i wykonania analiz. Pozwoli to na optymalne nawożenie, a więc właściwe zaspokojenie potrzeb pokarmowych buraków, jak i uniknięcie niepotrzebnych kosztów.
Kolejnym etapem jest wykonanie uprawek pożniwnych, które ograniczają parowanie wody, przyspieszają kiełkowanie chwastów oraz stymulują procesy biologiczne w glebie. Jesienią należy również wysiać wg zaleceń nawozy – pozwoli to m.in. na ich wymieszanie z glebą, ograniczenie lokalnej koncentracji, zaoszczędzenie czasu. Raz na 4 lata na glebach zlewnych wskazane jest wykonanie głęboszowania, które niszczy podeszwę płużną, poprawiając warunki powietrzno - wodne. Korzystnym dla środowiska glebowego jest wysiew międzyplonów, najlepiej gorczyc mątwikobójczych, naturalnych głęboszy. Przy pozostawieniu do wiosny pozwalają one na wykonanie siewu w mulcz.
Po zbiorze przedplonu możliwe jest przeprowadzenie uprawek pożniwnych bez wykonania orki zimowej, przez co można zasiać buraki w mulcz ze ścierniska i resztek pożniwnych. Ta technologia jest szczególnie zalecana w rejonach z deficytem opadów.
Wszystkie te czynności w konsekwencji mają na celu podnieść wydajność uprawy buraków i minimalizację kosztów, co w obliczu nowej Reformy Rynku Cukru jest pierwszoplanowym zadaniem.

Jesienne przygotowanie gleby -  metoda konwencjonalna:

 • Zbiór przedplonu (najczęściej zbóż),
 • Uprawki pożniwne (gruber, agregat, podorywka),
 • Zniszczenie chwastów herbicydem totalnym,
 • Nawożenie (fosfor, potas w ilości wynikającej z zaleceń) i część dawki azotu,
 • Orka zimowa z wyrównaniem.

 przygotowanie-gleby

kietrz-2012-11-16-orka-zimowa

 Fot. Orka zimowa - uprawa konwencjonalna

 Jesienne przygotowanie do siewu w mulcz:

 • Zbiór przedplonu,
 • Nawożenie (fosfor, potas w ilości wynikającej z zaleceń) i część dawki azotu,
 • Uprawa pożniwna na głębokość 8–12 cm (agregat ścierniskowy),
 • Siew gorczycy mątwikobójczej (w terminie do połowy września, w zależności od pogody) w ilości ok. 20 kg/ha,
 • Pozostawienie gorczycy do wiosny,
 • Pozostawienie po agregatowaniu ścierniska i resztek pożniwnych do wiosny.

 Wschodząca gorczycaFot. Wschodząca gorczyca

Gorczyca w pełni wegetacjiFot. Gorczyca w pełni wegetacji

System korzeniowy gorczycyFot. System korzeniowy gorczycy

System korzeniowy gorczycyFot. System korzeniowy gorczycy

Pamiętajmy!

Bardzo ważnym elementem jesiennego przygotowania stanowiska, tak dla wariantu mulczowego, jak i konwencjonalnego, jest rozdrobnienie słomy po zbiorze przedplonu i równe jej rozrzucenie na powierzchni pola. Wszystkie uprawki pożniwne mają na celu jak najlepsze przemieszanie tej słomy z glebą. Zaleca się również zastosowanie na pociętą słomę azotu w dawce ok. 6-8 kg czystego składnika na jedną tonę słomy, aby ułatwić jej mineralizację. Ostateczne efekty przemieszania resztek pożniwnych będą widoczne na kształcie, zdrowotności i masie korzeni buraka cukrowego.

Korzeń buraka po prawidłowym rozdrobnieniu słomyFot. Korzeń buraka po prawidłowym rozdrobnieniu słomy

Korzeń buraka po orce zimowej i nie rozdrobnionej słomie - klasyczny błąd uprawyFot. Korzeń buraka po orce zimowej i nie rozdrobnionej słomie - klasyczny błąd uprawy

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności