Agrotechnika

Siew

„Jaki siew – taki zbiór” – to zasada, którą znają wszyscy rolnicy uprawiający buraki cukrowe.
Precyzyjny siew w optymalnym terminie, sprawnym i prawidłowo wyregulowanym siewnikiem, w odpowiednio uprawioną glebę gwarantuje uzyskanie  szybkich i wyrównanych wschodów. Te zaś przekładają się w rezultacie na obsadę, która jest ważnym elementem w uzyskiwaniu wysokich plonów.

Prawidłowy siew  decyduje o obsadzie

Jednym z elementów decydujących o wysokości i jakości plonu jest odpowiednia obsada. Idealna obsada wynosi od 85 000 do
95 000 roślin na hektarze. Aby ją uzyskać należy wysiać minimum 1,25 j.s./ha nasion, pod warunkiem prawidłowego przygotowania stanowiska i uzyskania polowej zdolności wschodów powyżej 75%. Normę wysiewu 1,25 j.s./ha uzyskamy w przypadku gęstości siewu co 18 cm i rozstawy rzędów 45 cm.

Zasady prawidłowego siewu:

  • Sprawny siewnik – warunkiem precyzyjnego siewu jest odpowiedni stan siewnika oraz jego precyzyjna regulacja. Należy pamiętać o stanie redlic, które trzeba zaostrzyć po obsianiu ok. 50-60 ha.

 

redlica-1

  • Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego elementów ruchomych (luzy na tulejkach, stan łańcuchów, szczelność układów pneumatycznych), które decydują o precyzji siewu.
  • Regulacja siewnika – w celu uzyskania szybkich, wyrównanych wschodów i optymalnej obsady należy odpowiednio wyregulować gęstość i głębokość siewu. Rozstaw międzyrzędzi należy ustawić na 45 cm, a gęstość siewu na 18 cm. Przy takim ustawieniu siewnika wysiewane jest około 125 tys. sztuk nasion na 1ha. Ta liczba gwarantuje uzyskanie optymalnej obsady.
  • Głębokość siewu – buraki należy siać zawsze tak głęboko jak to jest potrzebne, a zarazem tak płytko jak to jest możliwe. Trzeba pamiętać, że nasiona należy wysiać tak, aby zostały umieszczone w warstwie zapewniającej dobre podsiąkanie wody kapilarnej. Muszą także być dobrze dogniecione do tej warstwy i w odpowiedni sposób przykryte uprawioną glebą. Umieszczenie nasion zbyt głęboko spowoduje opóźnienie wschodów ze względu na grubą warstwę gleby znajdującą się nad nasionami, natomiast siew zbyt płytki jest przyczyną braku podsiąkania i problemów z kiełkowaniem nasion.
    wschody
  • Optymalny termin siewu – buraki należy siać tak wcześnie jak tylko jest to możliwe. Jeżeli warunki wilgotnościowe gleby pozwalają na prawidłową uprawę i siew nie należy zwlekać. Każdy dzień opóźnienia powoduje straty wilgoci i skrócenie okresu wegetacji, co wpływa na obniżenie plonów.terminy-siewu-300
  • Siejąc należy utrzymywać odpowiednią prędkość – zbyt szybkie poruszanie się siewnika powoduje niedokładne rozmieszczenie nasion i straty w obsadzie.

Siew buraków w mulcz

Coraz częściej spotykanym, a zarazem polecanym w Grupie Südzucker sposobem siewu jest siew w mulcz z gorczycy i resztek pożniwnych. Ten system wymaga specjalnego sposobu przygotowania pola i wiąże się ze stosowaniem siewników wyposażonych w kroje talerzowe. Umieszczone przed redlicą mają za zadanie przecinać słomę lub resztki gorczycy, w zależności od sposobu przygotowania mulczu.

kroje-talerzoweFot. Specjalny siewnik przystosowany do siewu w mulcz wyposażony w kroje talerzowe

siew-w-mulcz-z-gorczycyFot. Siew w mulcz z gorczycy

wschody-mulczFot. Buraki posiane w mulcz

Ta strona używa cookies

Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny www.suedzucker.pl zostały zainstalowane pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.

Więcej informacji w Polityce Prywatności