Aktualności
Co warto wiedzieć o składzie korzeni buraka cukrowego?
Przeciętny korzeń buraka cukrowego zawiera ok. 75% wody i ok 25% suchej masy. Związki tworzące suchą masę, decydują o wartości użytkowej i przetwórczej buraka. Głównym składnikiem determinującym jakość techniczną jest sacharoza, potocznie nazwana cukrem….
Doświadczenie z przechowalnictwem rozpoczęte
Już po raz kolejny zespół Działu Surowcowego Südzucker Polska S.A. przygotował dla Państwa pryzmę, na której testujemy 3 różne rodzaje włóknin plus wariant kontrolny. Tym razem pryzma zlokalizowana jest w rejonie cukrowni Strzelin. Po około…
Najczęściej popełniane błędy przy okrywaniu pryzmy
Druga połowa listopada to czas, kiedy większość plantatorów przystępuje do końcowych wykopków buraków. Większość z nich zostanie przeznaczona do dłuższego przechowywania i skierowana do przerobu w końcowym okresie kampanii. Aby buraki odpowiednio się przechowały i zachowały jak najwyższą…
Wyniki doświadczeń fungicydowych
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami dwóch doświadczeń, które pokazują za ile i jak w tym sezonie można było chronić plantacje przed chwościkiem burakowym. Już trzeci rok z rzędu warianty ochrony fungicydowej oparte o preparaty kontaktowe, zawierające…
Przygotowanie stanowiska pod przyszłoroczną uprawę buraków
W październiku lub listopadzie powinny zostać wykonane zabiegi uprawowe polegające na głębokim spulchnieniu i wymieszaniu gleby. Uprawa gleby powinna zostać wykonana w tym czasie, aby wykorzystać optymalne warunki uwilgotnienia gleby. Wykonanie orki lub uprawy…
Kiedy i jak okryć pryzmę włókniną?
Kampania przerobu buraków przekroczyła półmetek, wchodzimy w okres, w którym zbierane są buraki z przeznaczeniem na ich dłuższe przechowywanie. Jeżeli mówimy o długookresowym przechowalnictwie, to bardzo ważne jest, aby do minimum ograniczyć straty masy i jakości zgromadzonych w pryzmach buraków. Prowadzone…
Jak poprawić strukturę gleby po zbiorze buraków cukrowych?
Doprowadzenie gleby do stanu sprzed zbiorów buraków, po jej ugnieceniu przez kombajny, jest istotne dla zapewnienia zdrowych warunków do upraw w przyszłych latach. Oto kilka kroków, które można warto rozważyć i podjąć: Stosowanie tych połączonych metod…
Czy siew buraków cukrowych po kukurydzy to dobra decyzja?
W obliczu zmieniających się warunków pogodowych, spiętrzenia prac – szczególnie w dużych gospodarstwach – oraz konieczności utrzymania płodozmianu na odpowiednim poziomie, coraz więcej rolników decyduje się na uprawę buraków cukrowych po kukurydzy. Taki płodozmian wymaga jednak…
Rola potasu w uprawie buraka cukrowego
Burak cukrowy jest jedną z roślin o największym zapotrzebowaniu na potas. Składnik ten wpływa na kilka kluczowych aspektów, które decydują o wielkości plonu oraz jego właściwościach przetwórczych. Poniżej kilka istotnych informacji na temat tego makroskładnika: Większość potasu…
Strategia nawożenia fosforem
Fosfor poza potasem, wapniem, magnezem, siarką i azotem jest jednym z podstawowych składników pokarmowych w uprawie buraka cukrowego. Rośliny wykorzystują go zaledwie w 30% w roku aplikacji, ponieważ fosfor nie przemieszcza się w glebie, jest blokowany przez odczyn kwaśny…