Trwają intensywne siewy buraków
Dobre warunki pogodowe sprawiły, że temperatura gleby i wilgotność osiągnęły stan umożliwiający siew buraków – z czego skorzystało wielu plantatorów i już zasiano prawie 20% planowanej powierzchni.
Przystępując do siewu należy zaplanować jakim sprzętem będziemy zbierać buraki i gdzie zlokalizujemy pryzmę. Kierunek siewu powinien uwzględniać kształt pola, jego nachylenie, być zgodnym z kierunkiem uprawy przedsiewnej i późniejszym kierunkiem pracy kombajnu. Należy zwrócić uwagę by odległość między wszystkimi rzędami była jednakowa i wynosiła 45 cm. Nasiona powinny być umieszczone równomiernie w glebie na głębokości 2-3 cm, dobrze dociśnięte do bruzdy i przykryte. Siejąc buraki, niezależnie od rodzaju używanego siewnika, kontrolujemy jakość i parametry siewu. Sprawdzamy przede wszystkim: odległość między nasionami w rzędzie, głębokość siewu, stopień przykrycia oraz ilość nasion podwójnych, niedosianych czy uszkodzonych.
Podczas siewów pomyślmy już o następnych zabiegach, które będą przeprowadzane na plantacji. Dlatego dobrze jest wyznaczyć ścieżki technologiczne, po których będą się poruszać ciągniki i maszyny podczas kolejnych zabiegów ochrony i nawożenia.