Zasady stosowania nawozów naturalnych
Przypominamy, że 30 listopada dobiegł końca termin stosowania nawozów naturalnych. Po tym terminie będzie obowiązywał trzymiesięczny zakaz stosowania takich nawozów jak obornik, gnojówka, gnojowica, czy dygestat.
O zasadach stosowania nawozów naturalnych mówi między innymi ustawa o nawozach i nawożeniu oraz rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów. Powyższe rozporządzenie stwierdza, że nawozy naturalne i organiczne, w postaci stałej lub płynnej, stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada z wyjątkiem nawozów stosowanych pod osłonami.
Dodatkowo nawozów naturalnych nie wolno stosować:
- na glebach zalanych wodą oraz przykrytych śniegiem lub zamarzniętych,
- na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o znacznym nachyleniu.
Pamiętajmy że:
- zastosowana w okresie roku dawka nawozu naturalnego i mineralnego nie może zawierać więcej niż 170 kg N w czystym składniku na 1 ha użytków rolnych,
- nawozy powinny być stosowane równomiernie na całej powierzchni pola i wymieszane z glebą nie później niż następnego dnia po ich zastosowaniu,
- nawozy na gruntach rolnych stosuje się w odległości co najmniej 5 m (gnojowica 10 m) od brzegu jezior i zbiorników wodnych, a odległości te uzależnione są od powierzchni tych zbiorników.
Wprowadzone zakazy mają na celu ochronę wód otwartych i gruntowych przed zanieczyszczeniem głównie azotem, istnieje bowiem ryzyko, że wylany na zamarzniętą glebę nawóz może spłynąć do cieków wodnych lub innych zbiorników wodnych. Tym samym sygnalizujemy, że za nieprzestrzeganie wymienionych wyżej warunków rolnik może zostać ukarany sankcją w płatnościach obszarowych. Stosowanie nawozów naturalnych z pominięciem wskazanych dat jest niezgodne z cross compliance, czyli zasadą wzajemnej zgodności.