Jak prawidłowo zaplanować zbiór buraków ?
Zbiór buraków to bardzo ważny, jeden z ostatnich elementów sezonu agrotechnicznego, który jeśli jest prawidłowo zorganizowany i zaplanowany, może przynieść wiele korzyści.
Szczególnie na początku kampanii powinniśmy do minimum skrócić czas oczekiwania wykopanych buraków na transport (nie kopać na zapas). Duża oferta usług w postaci kombajnów samojezdnych pozwala takie przedsięwzięcie dobrze zaplanować i zrealizować. Badania pokazują, że w ciągu trzech dób na jednym hektarze przybywa ok. 1 tona buraków, w ciągu jednej doby, średnio każda nasza Cukrownia przerabia buraki tylko z powierzchni 60 – 100 ha a jeden kombajn na dobę może wykopać ok. 15 – 20ha. Zalecamy więc wzięcie tych danych pod uwagę, ograniczenie pośpiechu przy wykopkach bo to nie przyspieszy przerobu a jedynie może zwiększyć straty.
Drugim ważnym elementem jest ocena jakości usług świadczonych przez usługodawców i bieżące kontrolowanie strat przy zbiorze. Jeżeli na dwóch lub więcej korzeniach z 10 losowo pobranych wysypanych z pierwszego zbiornika, występują takie same wady – to oznacza, że jakość wyoranych buraków jest zła i operator powinien przerwać kopanie i wyregulować kombajn.
Te wady to między innymi:
- Zbyt wysokie ogłowienie – pozostałość liści (za wysoko ogławiacz)
- Zbyt niskie ogłowienie (1cm – strata ok 10%)
- Skośne ogłowienie (za szybka jazda)
- Ułamanie korzeni (za płytko wyorywacz, susza, za szybka jazda)
- Uszkadzanie korzeni (za intensywne doczyszczanie na gwiazdach)
- Duże zanieczyszczenie ziemią (duże uwilgotnienie, za wolne doczyszczanie)
Cena za usługę kopania to ważna składowa kosztów, pamiętajmy jednak, że nieuzasadnione straty w zbiorze to przy obecnej cenie buraków wymierne pieniądze (1% start/ha kosztuje ok 100zł) . Poniżej wykaz firm które w rozmowach z reprezentacją Plantatorów i służb surowcowych SZP zadeklarowały jakość usługi na wysokim poziomie. Nasi Doradcy będą to sprawdzać i zawsze w przypadku zapytań służą pomocą.
>>> Wykaz rekomendowanych firm świadczących usługi zbioru buraka cukrowego w rejonie SZP: