Najczęściej popełniane błędy przy okrywaniu pryzmy
Druga połowa listopada to czas, kiedy większość plantatorów przystępuje do końcowych wykopków buraków. Większość z nich zostanie przeznaczona do dłuższego przechowywania i skierowana do przerobu w końcowym okresie kampanii. Aby buraki odpowiednio się przechowały i zachowały jak najwyższą jakość, należy przestrzegać kilku istotnych zasad:
- przygotowanie miejsca: pod pryzmę należy wybrać wyrównane miejsce, pozbawione kolein, zlokalizowane tak, aby umożliwić odbiór surowca w każdych warunkach atmosferycznych.
- dobór buraków: do przechowywania należy kierować jedynie zdrowe, nieprzemrożone buraki, wolne od chwastów i liści, o minimalnym udziale zanieczyszczeń mineralnych.
- kształt pryzmy: pryzma powinna być wyrównana, o prawidłowych wymiarach, dostosowanych do szerokości roboczej doczyszczarki.
- okrycie pryzmy: pryzmy należy całkowicie okryć włókniną o gramaturze minimum 110 g/m² zaraz po wykopaniu buraków.
- monitorowanie stanu: należy regularnie monitorować stan buraków oraz kontrolować okrycie, szczególnie po wystąpieniu silnych wiatrów.
Pamiętajmy również, że aby otrzymać dopłatę za okrycie pryzm i późne dostawy, nie wystarczy jedynie przykryć pryzmy – należy to zrobić w prawidłowy sposób. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów przy zabezpieczaniu pryzm:
- zbyt późne okrycie pryzmy, po wystąpieniu ujemnych temperatur,
- użycie włókniny o niewłaściwej gramaturze (poniżej 110 g/m²),
- niepełne okrycie pryzmy, zwłaszcza jej wierzchołka i podstawy,
- niedostateczne zabezpieczenie włókniny przed działaniem wiatru,
- brak kontroli i reakcji na uszkodzenia okrycia spowodowane przez silne wiatry.
Odpowiednie zabezpieczenie pryzmy właściwie dobraną włókniną pozwala na skuteczne przechowanie buraków, minimalizując straty ich jakości. To z kolei pozytywnie wpływa na końcowy wynik ekonomiczny.
Na zdjęciach poniżej możecie Państwo zobaczyć przykłady błędów popełnianych przy okrywaniu pryzm.